poniedziałek, 16 maja 2016

Kolor szlaku a stopień trudności

Największy bodajże mit pieszych szlaków, który kolor oznacza jaką trudność szlaku :)

Zacznijmy od początku. 
By Michal mwr - Praca własna, Domena publiczna

Aby omówić szczegółowo temat znakowania, dzielenia szlaków itd. patrząc tylko na "Zwykłe" (są dodatkowe np. szlak Papieski) jest tego ok. 50 nudnych stron (link do tego dokumentu PTTK na dole wpisu, dla zainteresowanych), z dokładnymi rozmiarami, kątami nachylenia i cała resztą pierdół, dosłownie nie potrzebnych jak dla mnie, bo kto biega z linijka i mierzy znaki ile ma jaki pasek i zawraca, mając jakąś różnicę z wytycznymi, szukając innego znaku?? Nikt, a przynajmniej nie spotkałem nikogo takiego, na szczęście :-)

Owszem podkreślić trzeba, iż podoba mi się jednorodność znaków, w przeciwieństwie do niektórych krajów gdzie człowiek zastanawia się czy to znak czy nie, chodzi mi aby nie wpadać w skrajność.
 
Powiem dziś, o tym typie szlaków, jaki najczęściej używam i chyba większość z Was, czyli znaki z białym tłem, lub jak kto woli 2 białymi paskami, jeden da dole drugi u góry, gdzie pomiędzy białym kolorem, jest ten tajemniczy kolor, a najbardziej przerażający czarny.

Tak na prawdę, kolor nie ma nic wspólnego z trudnością szlaku. Większość szlaków jest robione według takich oto wytycznych (w nawiasach podam moje skojarzenia dzięki którym pamiętam co oznacza) :

- CZERWONY (naj) - Zazwyczaj jest to szlak główny, najważniejszy, prowadzący do najważniejszych, najwyższych i w ogóle naj spraw typu szczyty, przełęcze itp. Szlak o sporej długości, prowadzący turystę przez najciekawsze (uznane przez kogoś) punkty turystyczne.

- ZIELONY (mix) - Szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc, może być łącznikowy, czasem dojściowy.

- ŻÓŁTY (łącznik) - szlak najczęściej łącznikowy, czasem dojściowy.

- NIEBIESKI (ciekawski) - Prawie tak samo jak czerwony tylko, że niższej rangi. Często długi, prowadzący do ciekawych turystycznie atrakcji.

- CZARNY - rzadko stosowany, z powodu trudności ;-), ale zauważalności w gorszych warunkach. Gdy szarawo, zła pogoda to dużo trudniej zauważyć go, niż np czerwony. Najczęściej to szlak dojściowy, sporadycznie łącznikowy.

Pamiętajmy ze to system bardziej umowny, tak wiec, spotkacie nieraz odmienne połączenie koloru i funkcji. :-)

Z różnych powodów, odbiega się od tego systemu, najważniejsze to iż kolor jak na razie, nie oznacza stopnia trudności przy tego typu szlakach.


Tutaj dla zainteresowanych instrukcja PTTK znakowania szlaków 




6 komentarzy:

  1. bardzo przydatny post :) nareszcie ktoś to wyjaśnił :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam czarny szlak z Kasiny Małej na Szczebel (Strzebel) lub ze Skrzydlnej na Snieżnicę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepraszam ale muszę zacytować ".. z dokładnymi rozmiarami, kontami nachylenia i cała resztą pierdół". Kontami to jednak posługują się księgowi i bankowcy, nachylenie opisujemy kątami. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń